اولین بیعت کننده با امام زمان کیست؟!

اولين مسئله اي كه پس از اعلام ظهور حضرت قائم(عج) به وجود خواهد آمد مسئله بيعت با ايشان است واين سوال به ذهن متبادر مي شود كه چه كسي اولين بار با ايشان بيعت خواهد كرد. از روایات رسيده از جانب معصومين(ع) چنین استفاده می شود كه اوّلین كسی با حضرت مهدی(عج) بیعت كرده و به دست مبارك آن جناب بوسه می زند، حضرت جبرئیل امین فرشته مقرّب الهی است.

مفضّل بن عمر از امام صادق(ع) روایت كرده كه فرمود: آنگاه كه خداوند به حضرت قائم اجازه خروج دهد، آن حضرت به منبر رود، پس مردم را به سوی خویش دعوت كند و به خداوند سوگندشان دهد و به حق خویش آنها را بخواند و به این كه بین ایشان و روش رسول خدا(ص) رفتار كند و به كردار آن حضرت عمل كند.
آنگاه خداوند جبرئیل را می فرستد كه نزد او بیاید، جبرئیل در حجر اسماعیل نزد آن حضرت می آید و می گوید: به چه چیز مردم را می خوانی؟ حضرت قائم(ع) دعوت خود را به او خبر دهد. جبرئیل می گوید: من نخستین كسی هستم كه با تو بیعت می نمایم، دست خویش را برای بیعت باز كن، پس دست به دست آن حضرت گذارد و متجاوز از سیصد و ده مرد نزد او بیایند و با او بیعت نمایند و در مكه می ماند تا یارانش به ده هزار نفر برسد، سپس از آنجا به مدینه رهسپار گردد.(1)
همچنين نقل شده است كه حضرت قائم(عج) پشت به حرم(خانه كعبه) می دهد و دست خود را دراز می كند مثل دست موسی ... آنگاه می فرمایند: این دست خداست و از جانب خداست و به امر خدا كشیده شد و این آیه را تلاوت می كند :"ان الذین یبایعونك انما یبایعون الله یدالله فوق ایدیهم، فمن نكث فانما ینكث علی نفسه ...". پس اول كسی كه دست آن حضرت را می بوسد جبرئیل است و با آن جناب بیعت می نماید و پشت سر او فرشتگان و نجبای جنّ و نقیبان آن حضرت بیعت می كنند. (2)

منابع:
1-مهدی موعود، ترجمه و نگارش علی دوانی، ص1154
2-اسرار العقائد، ج 2، ص 100 به نقل از كتاب "یكصد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان(عج)"، از علیرضا رجالی تهرانی،‌ انتشارات نبوت

برگرفته ازسایت منتظران منجی (عج):: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)
نويسنده : منتظر


بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي درباره مهدويت

رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام کردند اگر مهدویت نباشد، همه تلاش ها و مجاهدت انبیاء بی فایده و بی اثر خواهد بود.
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه درتهران در دیدار جمعی از اساتید، کارشناسان، مؤلفان و فارغ التحصیلان تخصصی مهدویت، تصريح کردند : درهمه ادیان الهی، تقریباً کلیاتی از حقیقت مهدویت بیان شده اما در اسلام ، این موضوع از مسلمّات است و در بين مذاهب اسلامی نیز، شیعه ، موضوع مهدویت را با مصداق روشن و جزئیات خانوادگی و شخصیتی فرد مورد انتظار که از روایات معتبر و مستند شیعه و غیر شیعه، به دست آمده، مطرح می کند.
مقام معظم رهبری در تبیین اهمیت موضوع مهدویت، تاکيد کردند : هدف حرکت انبیاء و بعثت ها، پایه ریزی جهانی با چارچوب توحیدی و براساس عدالت و بهره گیری از همه ظرفیت های موجود در انسان است و دوران ظهور امام زمان (عج) نیز، دوران حاکمیت حقیقی توحید ، معنویت، دین و عدل بر شئون مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان ها است.
حضرت آیت الله العظمي خامنه ای همچنين درباره موضوع انتظار به عنوان جزء جدایی ناپذیر مهدویت، خاطرنشان کردند : انتظار به معنای مترصد یک فرد زنده و حقیقت قطعی بودن ، است و این معنا از انتظار، لوازمی دارد که از جمله آنان، آماده شدن روحی و درونی و همچنین اجتماعی انسان برای دوران متوقع و با شرايط ویژه آن است.
رهبر معظم انقلاب اسلامي تأکید کردند : یکی از موارد مهم و ضروری در مقوله مهدویت، افزایش کارهای عالمانه، دقیق و متقن به دست اهل فن و متخصصان واقعی این موضوع و پرهیز از کارهای عامیانه، جاهلانه، غیرمعتبر و براساس تخیلات و توهمات است.:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، امام عصر(عج) در احادیث و روایات
نويسنده : منتظر


نامه های امام زمان به شیخ مفید

نامه١
اما بعد! درود بر تو اي دوست پراخلاص در دين خدا!
اي آنكه در عشق و ايمان به خاندان وحي و رسالت به اوج آگاهي و يقين پر كشيده اي!

ما در نامه خويش به سوي تو, آفريدگار بي همتايي را كه جز او خدايي نيست,  سپاس گفته و از بارگاه او بر سرور و سالار و پيام آورمان محمد(ص) و خاندان گرانقدر و پاك او درود و رحمت جاودانه مي طلبيم.

و به تو كه خداوند براي ياري حق توفيقت ارزاني داشته, پاداشت را بخاطر سخنان جاودانه اي كه با صداقت از جانب ما مي گويي, كامل و افزون سازد! اعلام مي داريم كه به ما (از جانب آفريدگار هستي) اجازه داده شده است كه تو را به افتخار دريافت نامه و پيام كتبي مفتخر ساخته و تورا مسئول سازيم كه آنچه را به تو مي نگاريم, همه را به دوستان راستين ما كه در قلمرو پيام رسانيت هستند, برساني.

 به آن دوستان و شيفتگاني كه خداوندبه بركت فرمانبرداري از حق, گراميشان بدارد  و در پرتو حراست و عنايت خود به آنان, كارهايشان را كفايت و مشكلاتشان را مرتفع سازد.

از اين رو به آنچه يادآوري كرديم, آگاه باش كه خداوند با ياريش تو را در برابر دشمنانش كه از مرزهاي دين او بيرون رفته اند, تأييد فرمايد و نيز در كار بزرگ رسانيدن آنچه كه به خواست خداوند بر تو يادآوري و ترسيم خواهيم نمود به  كساني كه بدانها اطمينان و اعتماد داري, عمل نما!
گرچه, ما اينك آنچه خداوند( بر اساس حكمت خويش ) براي ما و پيروان  باايمانمان , صلاح انديشيده است, تا هنگامي كه حكومت دنيا در دست فاسقان واستبدادگران است, در مكاني دور از قلمرو بيدادگران سكونت گزيده ايم, اما بر اوضاع و اخبار شما و جامعه شما به خوبي آگاهيم. چيزي از رخدادهاي زندگي شما بر ما پوشيده نمي ماند و شرايط غمبار و دردناكي كه شما بدان گرفتار آمده ايد, آنگونه كه هست براي ما شناخته شده است؛ از آن زماني كه بسياري از شما به راه و رسم ناپسندي كه پيشينيان شايسته كردارتان از آن دوري مي گزيدند, روي آورده و پيمان فطرت را, به گونه اي پشت سر انداختيد كه گويي هرگز بدان آگاه نيستيد ...

 وآنگاه (به كيفر گناهان) به اين شرايط غمبار و خفت انگيز گرفتار گشتيد.

ما از سرپرستي و رسيدگي به امور شما كوتاهي نورزيده و ياد شما را از صفحه خاطر خويش نزدوده ايم؛ كه اگر جز اين بود، موج سختيها بر شما فرود مي آمد و دشمنان بدخواه و كينه توز، شما را ريشه كن  مي ساختند.

پس پرواي خداوند را پيشه سازيد و از ( اهداف بلند آسماني ) ما پشتيباني كنيد  تا شما را از فتنه اي كه به سويتان روي آورده است و شما اينك در لبه پرتگاه آن قرار گرفته ايد نجات بخشيم. از نگون بختي و فتنه اي كه هر كس مرگش فرا رسيده باشد در آن نابود مي گردد و آن كس كه به آرزوي خويش رسيده باشد, از آن دور مي ماند, و آن فتنه, نشانه اي از نشانه هاي نزديك شدن جنبش ماست و پخش نمودن خبر آن به دستور ما, بوسيله شماست.

 خداوند نور خود را, گرچه شرك گرايان را, خوش نيايد, كامل خواهد گردانيد.

از برافروختن و شعله ور ساختن آتش پرشراره جاهليت كه گروههاي اموي مسلك، آن را برافروخته و گروه هدايت يافتگان را بوسيله آن مي ترسانند, به سپر دفاعي « تقيه » پناه برده و بدان چنگ زنيد! من نجات آن كسي را تضمين مي كنم كه در آن فتنه براي خود, موقعيت و جايگاهي نجويد و در انتقاد و عيبجويي از آن به  راهي خداپسندانه گام سپارد.

از رويدادي كه به هنگامه فرارسيدن جمادي الاول امسال روي خواهد داد, عبرت آموزيد و از خواب گراني كه شما را ربوده است, براي رخداد سهمگين از آن

 بيدار شويد. بزودي نشانه اي روشن از آسمان و نشانه اي روشن از زمين پديدار خواهد گشت.

در شرق عالم رويدادهاي اندوهبار و دلهره آور رخ خواهد گشود و آنگاه گروههايي كه از اسلام بيرون رفته اند, بر عراق سلطه خواهند يافت. بر اثر سياست

ناهنجار آنان, مردم دچار تنگي معيشت و روزي

مي شوند و پس از مدتي بر اثر  نابودي استبدادگري بدكار, رنجها و دردها برطرف خواهد شد و آنگاه پرواپيشگان درست انديش و شايسته كردار, از نابودي او شادمان خواهند شد.

مردمي كه از نقاط مختلف كره زمين به زيارت خانه خدا مي روند, هرچه  بخواهند در دسترس آنان قرار خواهد گرفت و ما در آسان ساختن سفر حج آنان مطابق دلخواهشان نقش و موقعيت ويژه اي خواهيم داشت كه در پرتو نظم و تدبير و انسجام, آشكار مي گردد.

از اين رو هريك از شما بايد با همه وجود و امكانات به كارهايي بپردازيد كه او را به دوستي ما نزديك مي سازد و از كارهايي كه ناخوشايند و موجب خشم و ناراحتي ما مي گردد, به شدت دوري جوييد, چرا كه فرمان مل بطور ناگهاني فرا مي رسد, در شرايطي كه بازگشت و توبه سودي نبخشيده و پشيماني از گناه  و زشتكاري, او را از  كيفر عادلانه ما, رهايي نخواهد داد.

خداوند, راه رشد و رستگاري را به شمايان الهام بخشد و وسايل پيروزي به مهر  و لطف خويش, برايتان فراهم آورد هان اي برادر پر مهر و پر اخلاق و باصفاي در محبت! و اي يار و ياور باوفاي ما!

اين نامه ما بسوي توست, خداوند به چشم بيداريش كه هرگز آن را خواب نمي گيرد, تو را حفظ كند, اين نامه را نگهدار و آنچه را برايت نگاشته ايم به كسي نشان مده و هيچ كسي را از محتواي آن آگاه مساز و آنچه در اين نامه است تنها به افراد مورد اعتماد خويش بازگو و به خواست خداوند پيروان ما را به عملكرد بر طبق محتواي  آن, سفارش كن و درود خدا بر محمد و خاندان پاك و پاكيزه اش باد!

نامه٢ در ادامه مطلب:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)
نويسنده : منتظر


امام عصر(عج) حقیقت آب حیات

وجود مبارك امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف انسان كامل عصر ماست و وجود انسان كامل از آن جهت كه مظهر اسم اعظم الهی است، واجد تمام كمالات است و بر همین اساس، امام معصوم مایه تأمین حیات معنوی و سرچشمه آب زندگانی است: (اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یحْیی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا)؛(1)خداوند زمین را پس از مردنش زنده می‌كند و زندگی مرهون آب است: (وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَیءٍ حَی)‌(2) و امام معصوم علیه السلام همان چشمه زلالی است كه سرزمین دل‌ها با آن زنده می‌شود.

آب زندگانی، بارانی نیست كه از بالا ببارد و آب چشمه یا چاه نیست كه از پایین بجوشد، بلكه حقیقتی است كه به صورت قانونی الهی در عرصه تشریع و در قالب انسان كامل و معصوم در عرصه تكوین ظهور می‌كند. كتاب خدا دین الهی را چشمه حیات عرصه تشریع می‌شناساند و در بیان حیات‌بخشی آن می‌فرماید: (یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَجِیبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا یحْییكُمْ)؛(3) یعنی راه‌آورد دین، نه تنها افیون و مخدر نیست بلكه نیروی محرك و عامل حیات و پویایی است.

رسول اعظم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نیز در سخنی نورانی ـ همان طور كه گذشت ـ شناخت انسان كامل و امام معصوم هر عصر را عامل حیات معقول فرد و جامعه معرفی فرمود: من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة؛(4) آن كه بمیرد و امام معصوم در عصر خویش را نشناخته باشد، چونان جاهلان و به مرگ جاهلیت مرده است و چون مرگ عصاره زندگی است، آن كه جاهلانه مرده، زیستنی جاهلانه داشته است و فاقد حیات معنوی و والای انسانی بوده است.

مسأله زنده كردن زمین به آب حیات پس از مرگش، در روایات عترت طاهره علیه السلام مورد تأیید و تأكید است و بر پایه آن روایات خداوند زمین مرده را نیز با انسان كامل زنده می‌كند، همان‌طوری كه زمین مرده را با آب: عن أبی جعفر علیه السلام قال: یحییها الله (عزوجل) بالقائم علیه السلام بعد موتها؛ بموتها یعنی كفر أهلها و الكافر میت.(5)

گاهی جامعه، زمانی دل‌ها و هنگامی زمینة فرهنگی ملّتی می‌میرد. آن‌جا كه محیط جهل و جهالت باشد، فضای سیطره مرگ است كه گاه با گفتن و نوشتن و هدایت‌های ظاهری دفع می‌شود؛ اما زمانی چنان عمیق و فراگیر است كه باید دم مسیحایی و نفس قدسی مسیحادم آن عصر امت را زنده كند و آن كه امروز  نفسش دم روح‌القدسی است و وجودش چشمه زلال زندگانی، جز وجود مقدس ولی الله الاعظم حجت بن الحسن المهدی علیه السلام نیست.

  

 معرفت امام عصر علیه السلام مایه حیات قلوب انسان‌ها و بازیابی بشر به عرصه حیات معقول انسانی است و ثمره‌اش معنوی و انسانی است، كه همانا هجرت از خدر طبیعت به فرا طبیعت و انتقال از سجن دنیا به خلد آخرت است.

این احیای تام جامعه منحصراً در دست انسان كامل است و سر حیات‌بخشی امام معصوم هر زمان، آن است كه دیگران گاهی واجد علم و فاقد فضائل عدل‌اند و گاه عكس چنین قضیه‌ای صادق است و زمانی می‌شود كه فی الجمله هم عالم باشند و هم عادل؛ اما در هیچ كدام به نصاب مطلوب كمال نرسیده‌اند. ایشان انسان‌های شایسته و وارسته‌ای هستند كه خودشان را نجات می‌دهند و شاید درمانگر برخی بیماران باشند؛ اما انسان كامل چون عملش و عدلش كامل و در مقام مظهریت اسم اعظم خداوند است همه بركات را به همراه دارد، پس به تنهایی كار آب زندگانی می‌كنند.

ولایت و امامت، حقیقت آب زندگانی است و تمام شئون علمی و عملی وجود مبارك ولی الله الاعظم امام زمان علیه السلام آب زندگی است، از این‌رو با ظهورش دل‌ها و زمین‌های مرده را احیاء می‌كند.

امام عصر علیه السلام به نمایندگی و مظهریت حق سبحانه سبب تام احیاء دل‌ها و زمین‌های مرده است و وظیفه بشر عرضه كردن زمین و زمینه دل خویش به حضور مبارك آن حضرت است، به گونه‌ای كه در پرتو فیض معرفت و هدایتش از سرچشمه زلال چشمه حیات بهره‌مند و احیا شود.

 

پی نوشتها:

1) سوره حدید، آیه17.

2) سوره انبیاء، آیه30.

3) سوره انفال، آیه24.

4) كمال الدین، ج2،ص81؛ مناقب آل ابی طالب، ج3، ص250 ـ 251؛ بحارالانوار، ج32،ص331.

5) كمال الدین، ج2، ص385.:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)
نويسنده : منتظر


دعاي عهد

دعاي عهد، تجديد بيعت با امام حق و ولايت ايشان است. در اين دعا ابتدا خداوند را به اسامي و صفات مي خوانيم و بر امام زمان خويش صلوات مي فرستيم، سپس فرج (عج) و حضور خويش را در زمان ظهور طلب مي کنيم. در بخشي از اين دعا، دست نياز به آستان الهي بلند کرده، زمزمه مي کنيم:

 أَللّهُمِّ إِنّى أُجَدِّدُ لَهُ فى صَبيحَةِ يَوْمى هذا ...

اي آفريدگار صبح !
در جشن با شکوه روزي که آغاز مي شود و در تمامي روزهايي که شيريني نام تو بر لبانم مي نشيند، من عهد ديرينه خويش را با صاحب صبح و امام عصر تازه مي کنم و دست بيعتم را در زلال دستانش معطر مي سازم تا شعر سپيد اين عشق در صحن دلم تکرار شود.
طراوات جاري اين عهد و بيعت هرگز از باغ خاطرم بيرون نمي رود و پيوسته شال سبز محبتش را بر گردن مي نهم تا توازشگر شانه هاي لرزانم باشد.

خالق مهربان من !
اگر دست تقدير تو، لباس سپيد آخرت را بر تن من پوشاند و درخت زندگي ام ، تن به خواب زمستاني و ابدي خويش سپرد و ميان من و آن بهار موعود جدايي افتاد، پس در زماني که سيماي مهربان آن ماه تابان در آسمان چشم مردمان آشکار شد، مرا از محراب قبرم برانگيز و توفيق احرام در صحن و صفايش عنايت کن تا لبيک گويان در گرد کعبه وجود مقدسش طواف کنم.

اي اجابت کننده هر دعا!
پنجره قلب منتظران رو به آسمان بيکرانت گشوده است تا به يک اشارت تو، غبار و اندوه غيبت از دلها برخيزد و چشمها به تماشاي باران ظهور بنشيند.

خدايا !
شب يلداي هجران را به يمن ظهور ماه کاملش، کوتاه کن که شب پرستان، همچنان چشم بر صبح صادقش بسته اند و ما مؤمنان طلوع خورشيد جمالش را نزديک مي دانيم.

امام صادق ع می فرمایند هر کسی ۴۰ روز عهد سحر را بخواند زنده ماند تا مولایش را ببیند یا در وقت ظهور سر از خاک بر آرد و یار او باشد ...  

دعای حضرت صاحب الزمان در حق دعا کننده برای تعجیل فرج   در ادامه مطلب:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، مهدویت و انتظار
نويسنده : منتظر


حضرت مهدی (عج) در کلمات پیامبر اکرم (ص)

چرا موضوع حضرت مهدی به طور واضح توسط پیامبر اکرم (ص) ذکر نگردیده است؟
اصل وجود مهدی (عج) در صدر اسلام موضوع مسلمی بوده به طوری که مسلمانان در اصل وجود آن حضرت شک و تردیدی نداشتند. پیغمبر اکرم (ص) اصل وجود مهدی (عج) و اجمالی از صفاتش و تشکیل دادن حکومت توحید و دادگستری و ریشه کن نمودن ظلم و ستم و غلبه ی دین اسلام و بعضی از اصلاحاتی را که به دست آن جناب انجام می گیرد، را برای عموم مسلمین بیان فرمودند و آنان را به این گونه نویدهای مسرت بخش دلگرم می نمود.
[i]

پیرامون وجود مقدس حضرت مهدی موعود (عج) و قیام و ظهورش احادیث زیادی از پیغمبر (ص) صادر شده که سنی و شیعه آنها را نقل کرده اند، هر کس در آنها دقت کند برایش روشن می شود که موضوع مهدی و قائم (عج) در زمان پیغمبر اسلام (ص) در میان مسلمانان امر مسلمی بوده است و به طوری عقیده به وجود مبارک آن حضرت در آینده ای مشخص در بین مردم رایج بوده که مردم تنها از فروعاتی در باره ی آن حضرت (مثل نسب ، نام ،کنیه، زمان نهضت ، علائم ظهور، علت غیبت و ...) سؤال می کردند و از پیغمبر اکرم (ص) جواب می گرفتند. پیغمبر اکرم (ص) هم گاه و بی گاه از آن وجود مقدس خبر داده و مطالبی در بارۀ آن حضرت می فرمودند؛ مثل اینکه: مهدی موعود (عج) از نسل من و از فرزندان فاطمه (س) و حسین (ع) متولد خواهد شد[ii]. گاهی نام و کنیه ایشان را بیان می داشتند و گاهی علائم و مشخصات دیگری را بیان می کردند.

این احادیث علاوه بر کتب شیعه در کتب معتبر اهل سنت مانند "ینابیع المودة" به خوبی روشن و منعکس است.


[i] ابراهیم امینی، دادگستر جهان، ص 92.

[ii] همان، ص 40.:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، امام عصر(عج) در احادیث و روایات
نويسنده : منتظر


ای بهار دلها

ای کاش می دانستیم در دعا برای ظهورت چه اسراری نهفته است و چه برکات و آثاری بر آن مترتبت است.
اول مظلوم عالم شکایت خویش از مردم روزگارش را به نخلستان می برد و درد دل با چاه می گفت. ای کاش می دانستیم در کدام نخلستان سر بر کدامین چاه غربت از بی وفایی و غفلت ما شِکوه می کنی! نمی دانم چه شکوهی در ظهورت نهفته است و تو چه عظمتی داری که امیر مومنان (ع) آن عدل مجسّم آروزی برپایی دولت تو و شوق دیدن حکومتت را بر دل دارد؟
ای کاش عزاداران، سینه زنان و گریه کنان بر سالار شهیدان می دانستند که هم اینک حضرت ابا عبداله الحسین (ع) تعزیه دار غربیت وسوگوار مظلومیت توست تا آن جا که می فرماید:
                                 «مهدی ما در عصر خویش مظلوم است»4


تا تاکیدی باشد بر این فرمایش شما بر ان منتظر عاشق که :
                                        «من مظلومترین فرد عالم ام»۵

صحرای کربلای غربت توست و عرصه ی ابتلای مردمان و این تویی که هر صبح و شام آوای «هل من ناصر ینصرنی» سر می دهی و یار و مددکار می طلبی. دردا که هلهله ای ایادی شیطان و امواج سپاه کفر و نفاق، شنیدن صدای استغاثه تو را مشکل ساخته است!افسوس که پرده های غفلت و معصیت، گوش جانمان را سنگین و ناشنوا ساخته است!
ای کاش «هل من معین» ات را می شنیدیم و تو را لبیک می گفتیم. تازه در این میدان از ما سر و جان نخواسته ای. سخن از شمشیر و نیزه و خنجر نیست. فقط فرموده ای برای ظهورم دعا کنید. وای بر ما ! و ای بَدا بحال ما که از انجام همین وظیفه ی ساده نیز طفره رفتیم .........

سلام بر مهدی ! آن پدر مهربان! آن برادر همزاد! آن همدل همراه و آن پناه مردمان در حوادث هولناک. هدف نهایی از ظهور تو رساندن انسان به نهایت درجه ی عبودیت و معرفت الهی و فراگیری مهر و محبت رحمانی است. شمشیر قهر و انتقام تو، برای از میان برداشتن معاندان و مستکبرانی است که بویی از مهر و محبت نبرده اند و فراگیر شدن رافت و رحمت در جهان و رسیدن انسان به سعادت را بر نمی تابند. همانان که موانع مهرگستری در جهانند و باید از شمشیر قهر مهدوی که تجلی قهر الهی است، از میان بروند.
پس برادرم، خواهرم! بیا تا معرفت وشناخت خویش را نسبت به آن یگانه ی دوران و آن میر مهربان ارتقاء بخشیم و از خداوند متعال توفیق جرعه نوشی از جام محبت، معرفت، ولایت، رافت و دعای خیر حضرتش را طلب نماییم. 
                           
« اللّهُمَّ هَب لَنا رَاَفَتَهُ وَ رَحمَتَهُ وَ دُعاءَهُ وَ خَیرُه»


پی نوشت:
1) صحیفه مهدیه ، 582
2) سوره مبارک هود آیه 86 (بازمانده ی خدا (حضرت مهدی عج) برای شما بهتر است اگر مومن هستید.)
3) تفسیر برهان 47:1
4) کفایه الاثر ، 220
5) صحیفه مهدیه ، 52


:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، دلنوشته برای امام عصر(عج)
نويسنده : منتظر


جالبه!!!
» آیا میدانید که ابجد یوسف (۱۵۶) می باشد که جمع سه عدد ۱ و ۵ و ۶ =۱۲ میگردد و سوره یوسف هم سوره ۱۲ قرآن است و اینکه قسمت زیادی از سوره یوسف در جزء ۱۲ از قرآن می باشد واینکه در نزد شیعیان ۱۲ امامی هم "یوسف زهرا امام ۱۲ دوازدهم است"...!!؟

 البته مطالب فوق نکاتی جالب در قرآن می باشد و اینکه یوسف نبی (ع) یکی از "۱۲ پسر" یعقوب نبی (ع) بود!

 :: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، جالب دیگر
نويسنده : منتظر


دشوارى انتظار
از پيامبرگرامى اسلام (ص) دو روايت معروف نقل شده است كه با مقايسه آن مى توان به دشوارى انتظار پی برد.
افضل لاعمال احمزها (1 ) و افضل اعمال امتی انتظار الفرج (2) علل دشوارى وظيفه منتظران را مى توان در چهار محور خلاصه كرد:
1- آراستگى به عدالت وتقوا
2- آراستگى به بردبارى و پايدا رى
3- بهره مندى از دين شناسى بنيادين
4- لزرم اصلاح طلبى و ظلم ستيزى.
رسيدن به اين مراحل كارى است بس دشوار اما شدنى و هركس دشوارى انتظار را هموار كرد در زمره منتظران حقيقى مولا قرار مى گيرد كه امام صادق (ع) فرمود: هركس مى خواهد در شمار منتظران حقيقى باشد بايد پارسايى پيشه كند و متخفق به مكارم اخلاق گردد(ع)(3)

1- مجمع البحرین ص 297 به نقل از در النتظار ققنوس ص 278.
2- بحار الانوار ج 52ص 14.
3- همان.

مولای من!

مهدی جان... بیا که جاده قلبمان را پاییز گرفته

و چشم انتظار بهاریم
 
بیا که در سختی انتظارت،

در سرخی غروب،

 بر جاده پر درد انتظار غمگین نشسته ایم.:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، دلنوشته برای امام عصر(عج)، امام عصر(عج) در احادیث و روایات
نويسنده : منتظر


حضرت زهرا(س) الگوی امام زمان(عج)
هر چند عمر کوتاهی داشت اما در همین عمر کوتاه به گونه ای زیست که زندگیش سراسر سرمشق شد؛ سرمشق برای یک عمر زندگی عارفانه و عاشقانه، زندگی مملو از نورانیت و صمیمیت، و زندگی سرشار از موفقیت و زندگی با احساس مسئولیت کردن به آنچه در پیرامونش می گذشت.

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

گمان نشود چون زن است تنها الگوی زنان است و مردان نمی توانند از او الگوبرداری کنند.

چون حضرت در انسانیت با همه انسانها مشترک است پس می تواند الگوی همگان باشد چه مرد و چه زن. اگر حضرت فاطمه سلام الله علیها تنها الگویی برای زنان بود دیگر چه جای این کلام حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بود که فرموده باشند:

عَنِ الشَّیْخِ الْمُوَثَّقِ أَبِی عُمَرَ الْعَامِرِیِّ رَحْمَةُ اللَّهِ عَلَیْهِ قَالَ... وَ فِی ابْنَةِ رَسُولِ اللَّهِ ص لِی أُسْوَةٌ حَسَنَة.1 در توقیعی و نامه ای که از سوی امام عصر علیه السلام به واسطه یکی از نواب خاص حضرت در زمان غیبت صغری صادر شد آمده بود: دختر رسول خدا برای من الگویی نیکوست.

بنابراین دختر رسول خدا برای همگان الگوست. یکی از علمای معاصر در این باره می نویسد: «ایشان نه تنها الگویی برای زنان بلکه الگویی برای مردان نیز می باشد و چه بسا که در مرحله اول الگویی برای مردان و در مرحله دوم الگویی برای زنان باشد. دلیل آن این است که خداوند نور واحدی بیافرید و سپس آن را سه قسمت کرد، قسمت اول نور پیامبر مکرم اسلام محمد مصطفی صلی الله علیه وآله و قسمت دوم نور مولای متقیان علی علیه السلام و ائمه هدی از فرزندانش و قسمت سوم نور فاطمه زهرا علیها السلام بود که خداوند آسمانها و زمین را با آن خلق کرد... پس نمی توان آن حضرت را فقط الگویی برای بانوان به شمار آورد زیرا ایشان بخشی از نور الهی می باشد و زن و مرد باید به طور مساوی از خلق و خو و سیره آن حضرت الگو برداری کنند.» 2

از آنچه گذشت روشن شد که الگوپذیری از اول بانوی هستی، بخشی مختص به بانوان مؤمن است و بخشی برای عموم انسانهای خداجو است چه مرد و چه زن. در هر یک از این دو بخش نیز برخی رفتار فردی است و برخی رفتار اجتماعی است. در قسم اول به ما می آموزند که چگونه یک انسان کامل باشیم و در قسم دوم در جامعه چگونه حضور داشته باشیم و وظایف ما نسبت به جامعه چیست؟

حضرت زهرا علیهاالسلام فرمود: ای ابا الحسن من از پروردگار خود حیاء می کنم چیزی را از تو درخواست نمایم که تو بر آن توان و قدرت نداری. زنان دنیای معاصر باید از اینگونه جلوه های ایثار درس زندگی بگیرند و با ساده زیستی و مراقبت از خویشتن و دوری از آرزوی های زودگذر زندگی زناشویی را رنگی جاودانه زنند.

منبع: سیدروح الله علوی/ بخش عترت و سیره تبیان

حضرت زهرا علیها سلام الگوی بانوان در ادامه مطلب:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، جالب دیگر
نويسنده : منتظر


دعوت به فهم نشانه هاي ظهور
پيامبر اکرم(ص) فرمودند: هر کس بميرد در حالي که امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهليت از دنيا رفته است. اين حديث از جمله احاديث صحيح و متواتر و حتمي به شمار مي ‌رود که تمامي فرقه ‌هاي اسلامي، صحت آن ‌را پذيرفته‌اند. در دعايي که از امام صادق(ع) روايت شده، آمده است: خداوندا خودت را به من بشناسان، زيرا اگر خودت را به من نشناساني، رسول و فرستاده‌ات را نمي‌ شناسم. خداوندا، فرستاده‌ات را به من بشناسان چه اگر فرستاده‌ات را به من نشناساني، حجتت تو را نخواهم شناخت، خداوندا حجت را به من بشناسان و اگر حجتت را به من نشناساني، بي‌ شک در دين خود گمراه خواهم شد. ما از اين دعا، ضرورت شناخت امام زمان(عج) را درک مي‌ کنيم. رسول اکرم(ص) و امامان اطهار(ع)، همگي ما را تشويق به ضرورت شناسايي امام زمان(عج) در هر وقت و زماني مي ‌کنند. در اين جا اين سؤال پيش ‌مي ‌آيد که آيا تنها دانستن نام و نسبت ايشان کفايت مي ‌کند؟ آيا دانستن تاريخ ولادت و مکان رشد ايشان و ... براي ما کافي است؟

از اين ‌جا اهميت فرهنگ مهدويت و تمام زير مجموعه‌ ها، فصل‌ ها، اسباب، انگيزه‌ ها، مقتضيات، تاريخ، شاخه‌ ها و نشانه ‌هاي آن را، در تمامي ابعاد، چه از نظر عقيدتي و اصولي و چه فکري و فرهنگي، يا سياسي و اجتماعي حس مي‌ کنيم. از همين رو برداشتن نقاب و حجاب نشانه ‌هاي ظهور و چشم ‌داشت به آن روز موعود، ضرورت دارد تا بدين وسيله مؤمنان در کوران رويدادهاي بزرگ و فتنه ‌هاي کشنده، دقت، احتياط و دورانديشي داشته باشند. با گذر روزها و شدت يافتن حوادث، نشانه ‌هاي ظهور جايگاه مهمي در فرهنگ اسلامي پيدا کرده‌اند و به همين جهت است که امام صادق(ع) فرمودند: بي‌شک پيش از(ظهور) نشانه‌ هايي از جانب خداوند بلند مرتبه و بزرگ براي مؤمنان خواهد بود. با تأمل در نشانه ‌هاي ظهور متوجه مي ‌شويم که آن ‌ها در جهت دو هدف و امر مهم بيان شده است:
1. هشدار و آگاهي مؤمنان، درباره رويدادها و فتنه ‌هاي کشنده و پرچم‌هاي گمراهي و کج‌ روي در تمامي عرصه ‌ها در آينده و بر حذر داشتن از پيروي از اين جريان ‌ها؛
2. نويد دادن به مؤمنان به اين که پيش از ظهور پرچم‌ هايي قيام خواهند کرد که به حق دعوت و در اين راه تلاش مي ‌کنند، و تآکيد بر واجب بودن گردآمدن به دور آن‌ پرچم ها و ياري دادن آن ها. در چارچوب اين دو مسأله، اثرات تربيتي فرهنگ مهدويت و نشانه‌ هاي ظهور امتداد يافته، و اين خود راز توجه فراوان اهل بيت(ع) را به اين مسأله و کثرت رواياتي را که از ايشان در اين مورد نقل شده، روشن مي ‌سازد، زيرا آنان در مقام معلمان فکري مردم، براي حفاظت آن‌ ها در مقابل عوامل گمراهي و کج‌ روي، و هدايت آن‌ ها به سوي راه حق و هدايت مي ‌باشند.

 
اين‌ جا يک نمونه را ذکر مي ‌کنيم: امام صادق(عج) به هشام بن سالم در مورد«نداي آسماني» در ماه رمضان (يکي از نشانه‌ هاي حتمي) فرمودند: «دو صيحه(ندا) خواهد بود، يک صيحه در اول شب و يک ديگري در آخر شب. پس عرض کردم: اين چگونه خواهد بود؟ ايشان فرمودند: يک صيحه از آسمان خواهد بود(جبرئيل) و ديگري از جانب ابليس. عرض کردم: چطور مي‌ شود اين دو صيحه را از هم باز شناخت؟ فرمودند: کسي که پيش از آن که اتفاق بيفتد، در مورد آن شنيده باشد، آن را مي ‌شناسد. به همين جهت بايد بر ضرورت گشودن درها به روي فرهنگ مهدويت و ضرورت فهم نشانه‌ هاي ظهور پيش از وقوع آن ‌ها به خاطر اهميت تربيتي آن و نگهداري مردم از عوامل کج‌روي و تشخيص حق از باطل و هدايت از گمراهي در زمان غيبت، تأکيد داشت.

منبع: سايت حوزه

 :: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، مهدویت و انتظار
نويسنده : منتظر


سیره حکومتی امام زمان (عج)

دوران پس از ظهور حضرت مهدی (عج) بدون شک، والاترین و شکوفاترین و ارج مندترین، فصل تاریخ انسانیت است. آن دوران، دورانی است که وعده های خداوند درباره ی خلافت مومنان و امامت مستضعفان و وارثت صالحان، عملی می گردد و جهان با قدرت الهی آخرین پرچمدار عدالت و توحید، صحنه ی شکوه مندترین جلوه های عبادت پروردگار می شود. در احادیث مختلف، گوشه هایی از عظمت آن دوران به تصویر کشیده شده است. ما، با استفاده از این احادیث، برخی از کارهایی را که امام زمان (عج) برای ایجاد جامعه ای متکامل و ایده ال، انجام می دهند، اشاره می کنیم:

                                                                 

1 - حاکمیت اسلام در سراسر هستی

بعد از ظهور امام زمان(علیه السلام) عدّه ای علیه آن حضرت وارد جنگ می شوند و سعی خواهند کرد تا از تشکیل حکومت عدل الهی بر روی زمین ـ که وعده ی آن، از سوی انبیا و امامان(علیهم السلام) داده شده است ـ جلوگیری کنند. امام(علیه السلام) ابتدا، آنان را به راه حق دعوت خواهد کرد و اگر قبول نکردند، با آنان وارد کارزار می شود و هرگونه فساد و کژی را نابود خواهد کرد.

امام باقر(علیه السلام) در تفسیر آیه ی (وَ قاتِلُوهُمْ حَتّی لا تَکُونَ فِتْنَهٌ وَ یکُونَ الدِّینُ کُلُّهُ لِلّهِ);(1) می فرماید: تاویل این آیه، هنوز نیامده است... پس زمانی که تاویل آن فرا رسد، مشرکان کشته می شوند، مگر موحّد شوند و شرکی باقی نماند.(2) و در حدیث دیگری می فرماید: با مشرکان جنگ می کنند تا این که موحّد شوند و شریکی برای خدا قرار ندهند. چنان (امنیتی حاصل) می شود که پیر زن کهنسال، از مشرق به مغرب می رود، بدون آن که کسی جلوی او را بگیرد.(3)

امام صادق(علیه السلام) می فرماید: إذا قام القائم لایبقی ارض إلّا نودی فیها شهاده انْ لا إله إلّا الله و انّ محمّداً رسول الله;(4) زمانی که قائم(علیه السلام) قیام کند، هیچ سرزمینی نمی ماند، مگر این که ندای شهادتین (لا إله إلّا الله و محمّد رسول الله) در آن طنین اندازد.

2 - احیای قرآن و معارف قرآنی

امیرالمومنین(علیه السلام) با اشاره به قیام حضرت مهدی (عج) می فرماید: کانّی انظر الی شیعتنا بمسجد الکوفه و قد ضربوا الفساطیط یعلّمون الناس القرآن کما اُنزل;(5) گویا شیعیان ما اهل بیت(علیه السلام) را می بینم که در مسجد کوفه گرد آمده اند و خیمه هایی برافراشته اند و در آن ها قرآن را آن چنان که نازل شده است، به مردم یاد می دهند. بنابراین، محور حرکت نهضت جهانی امام مهدی، قرآن است و آن حضرت با تعلیم قرآن، آن را سرمشق زندگی انسان ها قرار خواهند داد. حضرت علی(علیه السلام) در بیان احوال زمان ظهور امام مهدی (عج) می فرماید: (امام مهدی) هوای نفس را به هدایت و رستگاری برمی گرداند، زمانی که مردم هدایت را به هوای نفس تبدیل کرده باشند، و رای را به قرآن برمی گرداند، زمانی که مردم قرآن را به رای و اندیشه مبدل کرده باشند.(6)

3 - گسترش عدالت و رفع ستم

مهم ترین شاخص قیام امام مهدی (عج) که تقریباً در اکثر روایات مربوط به آن حضرت ذکر شده است، ریشه کن ساختن ظلم و ستم و فراگیر کردن عدل و قسط در سراسر گیتی است، به گونه ای که می توان ادعا کرد که جمله ی «یملا الارضَ قسطاً وعدلا کما ملئت ظلماً و جوراً» که در اکثر احادیث ذکر شده، هم تواتر لفظی دارد و هم تواتر معنوی. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرماید: قیامت بر پا نمی شود، مگر این که مردی از اهل بیت من که اسمش شبیه اسم من است، حاکم شود و زمین را پر از عدل و قسط کند، همان گونه که پر از ظلم و جور شده بود.(7)

4 - گرایش دوباره به اسلام حقیقی

بعد از وفات پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلّم) و واقعه ی سقیفه بنی ساعده، خلفا سعی کردند با منع نقل و تدوین احادیث پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) از روشن شدن جایگاه اهل بیت(علیه السلام) ـ که به عنوان مفسران دین اسلام و ثقل اصغر نقش هدایت جامعه را داشتند ـ جلوگیری کنند و همین امر موجب شد تا انحرافات و گمراهی هایی که دامن گیر سایر ادیان شده بود، در میان مسلمانان نیز شیوع یابد و برخی عناصر یهودی و مسیحی، با کمک دستگاه خلافت، اسلام را مطابق سلیقه ی خود و مناسب با منافع حاکمان توجیه و تفسیر کنند و موجب جدایی هر چه بیش تر مردم از اهل بیت(علیهم السلام) شوند. افرادی مانند تمیم داری، وهب بن منبه، کعب الاحبار، ابوهریره، عروه بین زبیر، عبدالله بن عمر، ... با تفسیرهایی که بیش تر با هواهای نفسانی و خواسته های حاکمان مطابقت داشت از همان آغاز، موجب بروز برخی انحرافات و بعدها ایجاد فرقه های کلامی در زمان های بعد و... شدند و مردم را از چشمه ی علم اهل بیت(علیه السلام) محروم ساختند. به همین دلیل، آن گاه که امام زمان(علیه السلام) قیام می کند، به پیراستن دین اسلام از انحرافات و پیرایه هایی خواهد پرداخت که از سوی منحرفان بر دین اسلام تحمیل شده است و مردم را به اسلامی که پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) آن را ابلاغ کرده بود، دعوت خواهد کرد. امام صادق(علیه السلام) می فرماید: زمانی که حضرت قائم(علیه السلام) قیام می کند، مردم را مجدداً به اسلام فرا می خواند و به امری هدایت می کند که فراموش شد و جمهور از آن منحرف شده اند...(8)
5 - فراوان شدن نعمت های دنیوی
یکی از مطالب مهم که در احادیث مربوط به امام زمان (عج) بر آن تاکید شده است، وفور نعمت های مادّی در زمان حکومت امام مهدی(علیه السلام) است. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم)می فرماید: ... یظهر الله له کنوز الارض و معادنها; خداوند، گنج های زمین و معادن آن را برای امام مهدی (عج) ظاهر خواهد کرد.(9) از امیرالمومنین(علیه السلام) نقل شده که فرمود: ...هنگامی که قائم ما قیام کند، آسمان، باران خود را فرو خواهد ریخت و زمین، گیاهان خود را خواهد رویانید... به گونه ای که زن، میان عراق و شام راه خواهد رفت و همه جا بر روی گیاه پا خواهد گذاشت... .(10)
6 - عمران و آبادی
امام زمان(علیه السلام) علاوه بر هدایت دینی، اجتماعی، سیاسی، به امور دنیوی نیز رسیدگی می کند و به عمران و آبادی شهرها و روستاها خواهد پرداخت. امام باقر(علیه السلام) می فرماید: فلا یبقی فی الارض خراب الّا عُمَّر;(11) بر روی زمین، هیچ خرابی نخواهد بود، مگر این که آباد خواهد شد. مفضّل از امام صادق(علیه السلام) نقل می کند که آن حضرت فرمود: هنگامی که قائم آل محمد(علیهم السلام) قیام کند، در پشت کوفه، مسجدی بنا خواهد کرد که هزار در دارد و خانه های کوفه به نهر کربلا متصل خواهد شد.(12) در حدیث دیگری نقل شده که امام مهدی(علیه السلام)راه ها را وسیع می کند، آب های ناودان ها و فاضلاب ها را که به راه های عمومی می ریزد، قطع می کند و چیزهایی را موجب راه بندان می شوند، رفع می کند. خلاصه، امور شهری را سامان خواهد داد.(13)
7 - تکامل علمی و عقلی مردم
امام مهدی (عج) با نهضت خود، درهای رحمت را باز می کند و موجب تکامل علوم و صنایع خواهد شد و علوم، چنان رشد و گسترش خواهد یافت که همه شگفت زده خواهند شد. امام صادق(علیه السلام) می فرماید: علم، بیست و هفت حرف است. تمام آن چه انبیا آورده اند، دو حرف است و مردم، تا امروز، بیش از آن دو حرف نمی شناسند. هنگامی که قائم ما(علیه السلام)قیام کند، بیست و پنج حرف را می آورد و بین مردم توسعه خواهد داد و به دو حرف قبلی اضافه خواهد کرد تا بیست و هفت حرف کامل شود.(14)
این حدیث، نشانه ی سرعت و شتاب زدگی و گسترش و توسعه ی علوم در میان مردم است که به دست امام مهدی (عج) صورت خواهد گرفت، به گونه ای که در مدّت حکومت آن حضرت، مردم، بیش از دَه برابر آن چه را از زمان خلقت تا زمان قیام آن حضرت از علم به دست آورده بودند، به دست خواهند آورد.

در روایت دیگری امام باقر(علیه السلام) می فرماید: هنگامی که قائم ما قیام کند، دست خود را بر روی سر بندگان خواهد گذاشت و بدین وسیله، عقل های آنان جمع می شود و اخلاقشان کامل می شود.(15) از مجموع احادیث، استنباط می شود که برای انسان، در دوره ی حکومت امام مهدی (عج) تمام ایده آل ها و آرزوهای حقّی که دارد و ممکن است که بر آن ها دست بیازد، تحقّق خواهد یافت و از نظر علمی، اخلاقی، اقتصادی، امنیتی، ... به کمال مطلوب خود، خواهد رسید.

پی نوشتها :

1 . انفال: 39.
2 . بحارالانوار، ج 52، ص 378.
3 . همان، ج 52، ص 343.
4 . همان، ج 52، ص 340.
5 . همان، ج 52، ص 366.
6 . نهج البلاغه، ترجمه و شرح علینقی فیض الاسلام، خ 138، ج 3، ص 424، مرکز نشر آثار فیض الاسلام.
7 . بحارالانوار، ج 51، ص 81.
8 . بحارالانوار، ج 51، ص 30.
9 . بحارالانوار، ج 52، ص 323.
10 . بحارالانوار، ج 52، ص 322.
11 . همان، ج 52، ص 191.
12 . همان، ج 52، ص 337.
13 . همان، ج 52، ص 339.
14 . بحارالانوار، ج 52، ص 336.
15 . همان.

منبع : اندیشه قم:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)
نويسنده : منتظر


دلیل دعا برای امام زمان (ع)
دلیل دعا کردن براى‏سلامتى‏امام عصر چیست؟ در حالى‏که خداى‏منان اراده دارد ایشان زنده و سلامت‏بمانند، آیا اصلا امکان دارد آن وجود مبارک دچار کسالت‏شوند؟
آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست
هر کجا هست‏خدایا به سلامت دارش ۱
دعا از هر حیث مخصوصا براى‏سلامتى‏امام زمان (عج) آثار و برکات فراوانى دارد که برخى عبارتند از:
۱ . دعا نشان‏گر علاقه و محبت مسلمانان به ایشان است . اگر چه دوستى‏تمام ائمه معصومین علیهم‏السلام بخشى‏از ایمان و شرط قبولى‏اعمال است، در عین حال دعا کردن در حق امام زمان (عج) موجب ازدیاد محبت آن حضرت در دل و در نتیجه موجب تقویت ایمان مى‏گردد .
۲ . دعا اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتواى‏پیمان با آن حضرت را دین دارى، شریعت محورى‏و تصمیم قلبى‏بر اطاعت امر امام علیه‏السلام و یارى‏رساندن او با نثار جان و مال تشکیل مى‏دهد .
تجدید بیعت‏با آن حضرت علیه‏السلام کارى است که بعد از هر نماز از نمازهاى پنجگانه یا در هر روز و یا در هر جمعه انجام آن مستحب است . هر روز بعد از نماز صبح، دعاهایى‏که مربوط به وجود مبارک امام عصر (عج) است، خوانده شود، بسیار مفید و مؤثر خواهد بود .
دعاى‏شریف «اللهم بلغ مولاى‏صاحب الزمان صلوات الله علیه عن جمیع المؤمنین ...» و نیز «دعاى‏عهد» شاهدى‏براى‏این سخن است . ۲
۳ . دعا سبب زنده نگه داشتن یاد امام غایب در دل منتظران مى‏گردد . یاد امام زمان (عج) توجه به ارزش هاى
دین و اصول اخلاقى را در دل‏ها زنده مى‏کند و غفلت از یاد امام، یکى‏از دلایل عمده پژمردگى‏و سستى‏ارزش هاى الهى‏وانسانى‏در جوامع اسلامى است .
دلت گر که یک لحظه غافل نشیند
خدنگ بلا بر دل دل نشیند
۴ . کسى‏که سلامتى‏امام زمانش برایش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برایش سخت است; در نتیجه دعا براى‏سلامتى‏آن حضرت، انسان را به انجام کارهایى‏وامى‏دارد که موجب خشنودى‏آن حضرت و در نتیجه سبب رسیدن به مقام رضوان الهى‏مى‏گردد .
۵ . دعا بسیار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نیز فرج و گشایش در زندگى‏مؤمنان مى‏شود .
۶ . دعا موجب قرب الهى‏است . امام مهدى (عج) در خصوص زیارت آل یس مى‏فرمایند: «هرگاه خواستید به وسیله ما به خداوند و به ما توجه کنید، این زیارت را که از جانب خداوند انشا شده است، بخوانید» . ۳
این زیارت که از جهات مختلف محتوایى عمیق دارد، بسیار مورد تاکید و سفارش قرار گرفته است . این زیارت از ابتدا تا انتها، دعاى براى سلامتى، تندرستى و بهروزى امام زمان (عج) است; «السلام علیک یا خلیفه الله و ناصر حقه ... السلام علیک حین تصبح و تمسى، السلام علیک فى‏الیل اذا یغشى‏و النهار اذا تجلى ... السلام علیک بجوامع السلام ... ; سلام بر تو اى جانشین خدا و یارى کننده حق ... درود و سلام بر تو هنگامى که صبح و شام کنى، درود و تهیت الهى‏بر تو در شب که همه جا را فراگیرد و در روز، در وقتى‏که نور دهد (یعنى‏سلام بر تو در هر صبح و شام) ... ، درود بر تو درودى‏همه جانبه ...» .
در دعاى بعد از این زیارت نیز معانى بلندى نهفته است; مانند: خدایا او (امام زمان «عج‏») را از شر هر متجاوز و سرکشى‏و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث یومیه، از پیش رو و از پشت‏سر و از طرف چپ، حفظ و نگه‏دارى‏کن و از این که آسیب و گزندى به او برسد، جلوگیرى‏کن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مبارکش عدل و داد را پدیدار نما! «اللهم اعذه من شر کل باغ و طاغ و من شر جمیع خلقک و احفظه من بین یدیه و من خلقه و عن یمینه و عن شماله و احرسه و امنعه من ان یوصل الیه بسوء واحفظ فیه رسولک و آل رسولک واظهر به العدل ...» .
در پایان سخن لازم است‏یادآور شویم که دعا کردن براى‏سلامتى‏و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نیز اهل بیت پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله است; «و هر که خدا و رسولش را اطاعت کند و خداترس و پرهیزکار باشد، چنین کسى‏به فوز و سعادت خواهد رسید» .۴
آخرین نکته این است که هر چند طبق وعده الهى‏حضرت زنده و باقى‏هستند تا زمانى‏که پرچم توحید و عدل را در همه جهان به اهتزاز درآورند، ولى‏بالاخره بشر هستند ودر معرض آفات جسمانى‏و بلاهاى طبیعى و ممکن است مریض شوند و دچار کسالت گردند و از این نظر دعاى‏ما براى‏سلامتى‏حضرت و حفظ ایشان از این آفات و حوادث، بدون شک در سلامتى‏وجود آن عزیز عالم وجود و آخرین در صدف امامت و ولایت، مؤثر و مفید است .

پی نوشت ها :

۱ . دیوان حافظ، ص‏۲۲۳ .
۲ . قمى، مفاتیح الجنان، ص‏۸۹۱و۸۹۲ .
۳ . همان، ص‏۸۶۳ .
۴ . نور (۲۴): ۵۲ .:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، مهدویت و انتظار
نويسنده : منتظر


جوانان و انقلاب جهانی امام مهدی (ع)

توجه به شور نشاط جوانان به قدری در روایت اسلامی مورد توجه است که حتی تشکیل حکومت جهانی حضرت مهدی "علیه السلام" بر نیروی فراوان و با نشاط جوان تکیه دارد. به عنوان نمونه به روایاتی در این ضمینه توجه می کنیم:

1- ابا صَلَت هِروی از امام رضا "علیه السلام" در مورد علامت حضرت مهدی "علیه السلام" در زمان قیام سؤال می کند، حضرت می فرماید:

(عَلامَتُهُ اَن یَکونِ شیخِ السِن شابَ المَنظَر حَتی انَ الناظِرَ الیهِ لَیَحسَبَ اِبن اربَعینَ سنَة اَو دُونها. و اَن مِن علامَتِهِ اَن لا یهرُمُ بِمُرُورِ الاَیامِ وَ اللیالی حتی یَأتیَ اَجَلُهُ) 1                                                                                                                                                   

(نشانه و علامت حضرت این است که از نظر سن پیر ولی از نظر ظاهر جوان است به حدی که اگر کسی به او توجه کند او را در سنین 40 و یا کمتر می یابد و نشانه او این است که به گذشت روزها و شبها پیر نمی شود تا زمانی که وقت رحلتش فرا رسد.   رهبر این جامعه جهانی جوان با تمام نشاط و قدرت جوانی است گرچه عمر دراز بر او گذشته باشد.    

2- در جریان شب قیام امام مهدی "عجل الله تعالی فرجه الشریف" امام صادق "علیه السلام" می فرمایند:

(بیَنا شِبابَ الشیعَة عَلی ظُهورِ سُطوحِهِم نیامً اذاً تَوافُوا اِلی صاحِبِهِم في لَیلَةَ واحِدَةٍ علی میعادٍ فَیُصَبحُونَ بمکةِ) 2  

(جوانان شیعه پشت بام های خویش در خوابند که ناگهان ندای صاحب خود در یک شب بدون وعده قبلی پاسخ می دهند و صبح در مکه حضور دارند)

3- امیرالمؤمنین علی "علیه السلام" در خصوص یاوران امام عصر "علیه السلام" می فر مایند:

(اَصحابَ المَهدی شَبابَ لاکهُولَ فیهِم اِلا مَثل کحلِ العَینِ و الملحِ في الزادِ وَ اَقَلُّ الزّاد المِلح)3

(یاران مهدی "علیه السلام" جوانند و پیری در آنها نیست مگر مثل ثرمه چشم و یا به اندازه نمک در زاد و توشه سفر که معمولاً نمک کمترین وسیله سفر است)

چنین نسل جوانی اداره تحت عنایات و قدرت حضرت مهدی "علیه السلام" به عهده خواهند داشت و کفر و ستم و بیداد را از صحنه زمین محو می کند.

 

 

1- بحار الانوار جلد 52 صفحه 285                                                                                                                                                                   2- 2- بحار الانوار جلد 52 صفحه 370           3- بحار الانوار جلد 52 صفحه 323     

 :: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)
نويسنده : منتظر


دلایل عقلی زنده بودن امام زمان(عج)

چه دلایل عقلی منوط بر زنده بودن امام زمان (عج) در آخرالزمان وجود دارد؟
وجود امام زمان(ع) و امامت آن حضرت از مباحث امامت خاصه است که برای اثبات آن مستقيماً نمي توان از دليل عقلي بهره گرفت، بلكه با استخدام دليل عقلي در امامت عامه و ضرورت وجود امام در همه زمان ها و استناد به روايات و نقل هاي تاريخي که در این زمان، امام را منحصر در وجود حضرت مهدي(عج) می کند، می توان به مقصود نائل آمد.

ضرورت وجود انسان معصوم و حجت الهي در همه زمانها با استناد به دلایل متعدد عقلی در امامت عامه است مثلا نبوت و امامت يك فيض معنوي از جانب خداوند است و بر اساس قاعده لطف باید چنین لطفی همیشگی باشد.

روایاتی هم که دلالت می کنند آن انسان معصوم و کامل در وجود امام زمان (عج) منحصر گشته است به حدی زیاد است که قابل انکار نیست تا جایی که بسياري از دانشمندان نامدار اهل سنت پذيرفته و در كتاب هايشان متذكر شده اند که: مهدي موعود فرزند امام حسن عسكري(ع) است و در سامراء در سال 255 هجري متولد شده است و در پس پرده غيبت زندگي مي كند و روزي به امر خداوند ظهور خواهد كرد.

پذیرش طول عمر حضرت مهدی(عج) نیز هيچ گونه استبعادی ندارد. زیرا آن حضرت با دانش خدادادي و با استفاده از روش‏هاي طبيعي و علمي مي‏تواند برای مدتي بسیار طولانی و بدون اینکه آثار فرسودگي و پيري در او پديدار گردد، در این دنيا زندگی کند. علاوه بر اینکه استبعادي ندارد كه در عالم انساني خداوند حجت خود را به عنوان ذخيره و پشتوانه اجراي عدالت و نفي و طرد ظلم و ظالمان، به صورت استثناء و فراتر از عوامل طبيعي و ظاهري قرار دهد .:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)
نويسنده : منتظر


ویژگی یاران امام زمان عج
هنگامی که حضرت مهدی(عج) مأمور تشکیل حکومت واحد جهانی می‏شوند تعداد ۳۱۳ نفر از یاران خاص آن حضرت که همگی از تربیت یافتگان متکب ولایت و از عاشقان پاکباخته خاندان وحی هستند در اطراف شمع وجود مقدسش جمع می‏گردند


آیات بسیاری از قرآن کریم توسط امام معصوم(ع) در مورد یاران حضرت مهدی(عج) تأویل و تفسیر شده‏اند از جمله آیات ذیل:
۱) خداوند متعال می‏فرماید: (أینما تکونوا یأت بکم الله جمیعاً) هر کجا باشید خدا شما را یک جا گرد می‏آورد. امام صادق(ع) فرمود: این آیه در حق یاران قائم(عج) نازل شده است.
۲) همچنین در قرآن آمده است:

(و لاًّن أخرنا عنهم العذاب الی امّْ معدودْ لیقولنّ ما یحبسه) اگر عذاب را از امت معدوده از آنها دور کنیم گویند چه چیز آن را باز می‏دارد. حضرت علی(ع) می‏فرماید:

مراد از امت معدوده ۳۱۳ نفر یاران حضرت قائم می‏باشند
خود امام زمان(عج) در مورد اوصاف و ویژگی‏های یاران خویش می‏فرماید:آنها مردانی هستند که دل‏هایشان همانند قطعه‏های آهن است هرگز دچار شک و تردید نمی‏شوند در حق خدا از سنگ سخت‏تر هستند، اگر به کوه‏ها حمله ببرند از جای برمی‏کنند. با پرچم‏های خویش به هر شهری روی آورند تحت سیطره خود در می‏آورند. برفراز اسب‏ها چون عقاب چابک و چالاک‏اند، برای تیمن و تبرک زین اسب امام را مسح می‏کنند و پروانه وار دور شمع وجودش می‏گردند و خود را سپر جان امام قرار می‏دهند. شب‏ها را به شب زنده‏داری سپری می‏کنند و در سراسر شب نغمه‏های نماز و ذکر و عبادتشان چون صدای زنبور به گوش می‏رسد، آنها زاهدان شب و شیران روزند و در برابر امام عزیزشان کاملاً مطیع و تسلیم هستند
در برخی از روایات آمده است که همه یا اکثر یاران امام مهدی(عج) جوان هستند و هر کدام از آنها قدرت چهل مرد را دارد، آنها عاشق شهادت‏اند:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، مهدویت و انتظار
نويسنده : منتظر


آشنایی با واژگان مهدویت
آشنایی با واژگان مهدویت

«مهدویت » سبزترین اندیشه ای است که خداوند آن را به انسانیت هدیه کرده است و می رود تا با به شکوفه نشستن، جهان هستی را به عطر دل انگیز خود طراوتی بهشت گونه بخشد . این تفکر که درهر دین و آیینی به گونه ای خود را متجلی ساخته، در فرهنگ متعالی تشیع به عالی ترین صورت ممکن پای به عرصه ی اندیشه ها نهاده است و با ارائه ی کاملترین تصویر از این اعتقاد سترگ، همگان را به حیرت و طلب انداخته است . بازشناسی روزآمد این اعتقاد، همواره دل مشغولی فرزانگان و اندیشمندان شیعه بوده و هست و همواره در نهایت اهتمام به این مهم پرداخته اند . از این رو، موضوعات مربوط به مهدویت، آمیختگی ویژه ای با زندگی شیعه پیدا کرده، به گونه ای که می توان مهدویت را روح و جان تشیع برشمرد . به ویژه در دوران معاصر که اشتیاق وصف ناپذیری جهت معرفت و شناخت آن خورشید پنهان درعموم مردم و به ویژه جوانان به چشم می آید که این خود، انسان را برآن می دارد تا هرآن چه در توان است، در خدمت این قافله ی شیدا خالصانه نثار نماید . این نوشتار کوتاه در شناخت اجمالی واژگان مهدویت، برگ سبزی است که امید می رود مقبول آن یار سفرکرده و مفید برای یاران آن حضرت قرار گیرد . ان شاء الله

آخر الزمان

شکی نیست که هر آغازی را انجام و هر شروعی را پایانی است، جز ذات بی پایان خداوندی که هم آغاز است و هم انجام . زمان نیز مانند تمام مخلوقات الهی چنین خواهدبود . روزگاری بر دنیا سپری شده که دیباچه ی زندگی دنیایی به شمار می آید و زمانی نیز خواهد گذشت که پایان این کتاب خواهد بود . برگه های پایان کتاب زندگی انسان در زمین «آخرالزمان » خوانده می شود . این اصطلاح که در اغلب ادیان بزرگ به چشم می خورد، در ادیان ابراهیمی و به ویژه در دین اسلام، بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

این اصطلاح، معمولا به روزگار پایانی دنیا و رویدادهایی که ممکن است در این بخش از زندگی دنیایی به وقوع بپیوندد، گفته می شود و در روایات فراوان مورد اشاره قرار گرفته است . از جمله اتفاقات بسیار مهم این دوران می توان به قیام جهانی حضرت مهدی ( علیه السلام) اشاره کرد .

ابدال

«ابدال » جمع «بدل » یا «بدیل » ، عده ای معلوم از صالحان و خاصان خدا را گویند که هیچ گاه زمین از آنان خالی نباشد و جهان بدیشان برپاست و آن گاه که یکی از آنان بمیرد، خدای تعالی دیگری را به جای او برانگیزد، تا آن شمار که به قولی هفت و به قولی هفتاد است، همواره کامل ماند . در فرهنگ مهدویت از ایشان به عنوان گروهی از یاران حضرت مهدی (عج) هنگام ظهور گفته می شود که از منطقه ی شام به آن حضرت معلق شده، ایشان را یاری می نمایند . درباره ی ویژگی این افرادگفته شده، آنان راهبان شب و شیران روز هستند . دل هایشان چون پولاد سخت است که در میان رکن و مقام، با آخرین ذخیره ی الهی حضرت مهدی (عج) بیعت خواهند کرد .

اثنی عشریه

اثنی عشریه، یا دوازده امامی، پر جمعیت ترین گروه شیعه هستند که معتقدند خداوند پس از پیامبراکرم ( صلی الله علیه و آله) دوازده امام را به امامت نصب فرمود که با حضرت علی ( علیه السلام) آغاز و به محمدبن حسن مهدی (عج) ختم می گردد .

ایشان دلائل فراوانی از آیات قرآن و احادیث نبوی و امامت علی ( علیه السلام) اقامه نموده اند و امامت آن حضرت را به نص صریح از طرف خداوند، ذکر نموده اند .

آن ها امامان را مانند پیامبر، ملهم از جانب خدا می دانند و می گویند که امامت ریاست عامه دارد و مقام او مافوق بشر عادی است .

اشراط الساعة

«اشراط » جمع «شرط » به معنای علامت است . بنابراین «اشراط الساعة » به معنای نشانه های نزدیک شدن قیامت است . اصطلاحی که در قرآن و حدیث، بر مجموع حوادثی اطلاق می شود که پیش از واقعه ی عظیم رستاخیز اتفاق خواهد افتاد . این واژه بیش تر در روایات اهل سنت به کار رفته است .

یکی از حوادث مهمی که به عنوان اشراط الساعة از آن یاد شده و مورد اتفاق شیعه و اهل سنت است، ظهور مردی از خاندان پیامبراکرم ( صلی الله علیه و آله) می باشد و شیعه معتقد است، او فرزند امام حسن عسکری ( علیه السلام) است که درسال دویست و پنجاه و پنج ق متولد شده و هم اکنون به قدرت الهی زنده است و آن گاه که خداوند اراده نماید، پرچم قیام بردوش خواهد گرفت و تا او نیاید و حکومت عدل را در گیتی برپای ندارد، عمر جهان به سر نمی رسد و قیامت برپا نمی گردد .

امدادهای غیبی

اگرچه اساس قیام حضرت مهدی (عج) بر امور طبیعی است، ولی به اقتضای عظمت آن قیام جهانی، خداوند متعال برخی از نیروهای غیبی و فوق طبیعی خود را در اختیار آن حضرت قرار خواهد داد، تا موجبات پیروزی ایشان هرچه بهتر فراهم آید . از مجموعه ی روایاتی که در این زمینه وارد شده، می توان موارد زیر را به عنوان امدادهای غیبی هنگام ظهور برشمرد: نصر الهی، فرشتگان و به ویژه امین وحی جبرئیل، شمشیرهای ویژه، القای ترس و رعب دردل دشمنان و هم چنین اسباب و علل طبیعی هم چون بادها و ابرها همان گونه که در تسخیر پیامبران همانند حضرت سلیمان ( علیه السلام) بوده است .

امنیت اجتماعی

یکی از مهم ترین شاخصه های حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) امنیت اجتماعی است . امنیتی که بشریت در تمام دوران تاریخ خود مانند آن را ندیده است . او در جامعه ی عدالت بنیاد خود، همه ی معیارها و ضوابط غیرانسانی و نادرست را کنار می زند و علل و عوامل دلهره، نگرانی و ترس را نابود کرده، بیم آفرینان و هراس انگیزان را از سر راه جامعه برخواهد داشت .

انتظار

«انتظار» به معنی چشم به راه بودن و درنگ کردن به امید پیشامدی خاص، است . به بیان دیگر انتظار، کیفیتی است روحی که موجب به وجود آمدن حالت آمادگی است، برای آن چه انتظار دارند و ضد آن یاس و ناامیدی است و در اصطلاح مهدویت به چشم دوختن به ظهور حضرت مهدی ( علیه السلام) و کسب آمادگی های لازم برای درک هرچه بهتر زمان ظهور ایشان است .

حضرت رسول اکرم ( صلی الله علیه و آله) و امامان معصوم، برانتظار آن روز موعود و لحظه شماری در فرارسیدن حکومت حقه که تنها به دست آن حضرت تشکیل می گردد، تاکید فراوانی نموده و آن را از اصول اساسی دین داری شمرده اند و پاداش های بزرگی برای منتظران بیان فرموده اند . از همین روی، علمای بزرگ، انتظار را یکی از وظایف مهم مردم در عصر غیبت دانسته اند و هم پیوسته مؤمنین را به مراعات این وظیفه ی خطیر، با کردار و گفتار وا می داشتند .

در باب انتظار فرج و ارج و اهمیت آن، احادیث فراوانی از پیشوایان معصوم ( علیه السلام) روایت شده است . پیامبر گرامی اسلام ( صلی الله علیه و آله) فرموده است: برترین کارهای امت من انتظار فرج از خدای عزوجل است .

انطاکیه

«انطاکیه » یکی از قدیمی ترین شهرهای شام است که به گفته ی بعضی در سی صد سال قبل از مسیح بناگردید . این شهر برای مسیحیان مانند مدینه برای مسلمانان است . آن جا پس از بیت المقدس، به عنوان دومین شهر مذهبی آن ها به حساب می آید . به همین جهت در قرآن مجید از این شهر به خصوص، سخن به میان آمده است .

شاید ذکر انطاکیه در روایات مهدویت، به خاطر رابطه ی تنگاتنگی است که بین حضرت مسیح ( علیه السلام) و حضرت مهدی (عج) در عصر ظهور ایجاد خواهد شد .

در روایات مربوط به حضرت مهدی (عج) از آن به عنوان سرزمینی یادشده که حضرت مهدی (عج) پس از ظهور از غاری در آن سرزمین، تورات و انجیل را بیرون آورده، با یهود و نصاری با آن استدلال کرده و حقانیت خود را به اثبات خواهد رساند .

بقیة الله

واژه ی «بقیه » به معنای بازمانده و پاینده و آن چه که از چیزی باقی گذاشته شود، است . ترکیب «بقیة الله » در قرآن مجید و روایات خاندان عصمت و طهارت ( علیه السلام) آمده است . از آن جایی که مهدی موعود (عج) آخرین پیشوا و بزرگ ترین رهبر انقلاب پس از قیام پیامبر اسلام ( صلی الله علیه و آله) است، یکی از روشن ترین مصادیق «بقیة الله » می باشد و از همه به این لقب شایسته تر است . به خصوص که تنها باقیمانده بعد از پیامبر ( علیه السلام) وامامان ( علیهم السلام) است . بنابراین یکی از القاب حضرت مهدی (عج) بقیة الله است که خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با این لقب معرفی خواهد کرد . وتوصیه شده در عصر غیبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنین گفته شود: «السلام علیک یا بقیة الله فی ارضه .»

توقیع

«توقیع » به معنی امضا کردن نامه و فرمان و نشان کردن برنامه و منشور می باشد و نیز پاسخ هایی است که بزرگان و دولت مردان، زیر سؤال ها و درخواست های کتبی که از ایشان می شده، می نوشتند .

در کتاب های روایی، فقهی و تاریخی شیعه، توقیع به قسمتی از نوشته های ائمه ی اطهار ( علیهم السلام) اطلاق شده است و البته عمده ی آن ها چه از لحاظ مقدار و حجم و چه از نظر تعداد، توقیعاتی است که از سوی قلب عالم امکان ولی عصر (عج) صادر گردیده است .

امروزه نیز، وقتی سخن از توقیع به میان می آید، ذهن به توقعیات حضرت مهدی (عج) معطوف می گردد . اگرچه از دیگر ائمه نیز نوشته هایی تحت عنوان توقیع در دست است . بنابراین توقیع، عبارت است از آن چه به صورت مکتوب از حضرت مهدی (عج) در دوران غیبت صغری در جهت هدایت و رفع نیازهای شیعه، توسط سفیران خاص و چهارگانه ی آن حضرت صادر شده است که عمدتا به دست خط مبارک خود حضرت نوشته شده است . اگرچه امروز دست نوشته های حضرت به ما نرسیده، ولی متن اغلب توقعیات در کتاب های حدیثی قابل استفاده می باشد .

حجت

«حجت » از نظر لغت به معنای برهان و دلیل که باآن حریف را قانع یا دفع کنند، به کار می رود . اگرچه همه ی ائمه ( علیهم السلام) حجت الهی به حساب می آیند، ولی این واژه به عنوان یکی از القاب حضرت مهدی (عج) مورد استفاده قرار گرفته است . در اغلب روایات این لقب به صورت «الحجة من آل محمد» ( صلی الله علیه و آله) به کار رفته است .

حکیمه خاتون

دختر امام جواد ( علیه السلام) از محدثان و یکی از راویان حدیث ولادت حضرت مهدی (عج) است . علوم اسلام را از ائمه ی هدی کسب فیض نموده و از جمله زنانی است که احادیثی به نقل از ایشان در کتاب های معتبر حدیثی نقل شده است .

او اخبار بسیاری را در مورد ازدواج امام حسن عسکری ( علیه السلام) با نرجس خاتون، مادر حضرت مهدی (عج) و ولادت حجة ابن الحسن (عج) نقل کرده است .

حکومت جهانی حضرت مهدی (عج)

یکی از ویژگی های مشهور دولت مهدی موعود (عج) جهان گیر بودن آن است . حکومت مهدی (عج) شرق و غرب عالم را فرا می گیرد و آبادی ای در زمین نمی ماند، مگر این که گل بانگ محمدی از آن برمی خیزد و سراسر گیتی از عدل و داد آکنده می گردد . در آن دوران به دست آن امام بزرگوار، آرمان والای تشکیل جامعه ی بزرگ بشری و خانواده ی انسانی تحقق می پذیرد و آرزوی دیرینه ی همه ی انبیاء و امامان و مصلحان و انسان دوستان برآورده می گردد . در دوران رهبری حضرت مهدی (عج) با ایجاد مرکزیت واحد و مدیریت و حاکمیت یگانه ی الهی برای همه ی اجتماعات و نژادها و منطقه ها، اختلاف ها به وحدت تبدیل می گردد .

خروج دجال

براساس آن چه از ظاهر اخبار استفاده می شود «دجال » فردی است که در آخرالزمان و پیش از قیام حضرت مهدی (عج) خروج می کند و با انجام کارهای شگفت انگیز، جمع زیادی از مردم را می فریبد و سرانجام به دست عیسی بن مریم ( علیه السلام) به هلاکت می رسد .

در مورد اصل دجال، صرف نظر از ویژگی های او، چند احتمال ذکر شده است:

الف: دجال، نام شخص معینی نیست، بلکه قابل انطباق بر هرکس است که با ادعاهای پوچ و بی اساس و با توسل به حیله گری و نیرنگ، در صدد فریب مردم باشد .

ب: دجال نام شخص معینی است که در برخی روایات، حتی به صورت مشخص اشاره شده است .

ج: این احتمال نیز وجود دارد که مراد از «دجال » ، نوعی طرز تفکر است که مردم را از تفکر مهدوی دور خواهد ساخت .

خروج سفیانی

از روایات استفاده می شود، پیش از قیام قائم (عج) مردی از نسل ابوسفیان در منطقه ی شام خروج می کند و با تظاهر به دین داری گروه زیادی از مسلمانان را می فریبد .

در این که خروج سفیانی از نشانه های حتمی ظهور است، روایات فراوانی وارد شده است .

خروج یمانی

سرداری از یمن قیام می کند و مردم را به حق و عدل دعوت می کند . این نشانه در منابع اهل سنت ذکر نشده است، ولی در روایات شیعه فراوان از او سخن میان آمده است . و در پاره ای از روایات، خروج او از نشانه های حتمی ظهور حضرت مهدی (عج) دانسته شده است .

خسف به بیدا

فرو برده شدن در بیداء که از آن در روایات «خسف به بیدا» تعبیر شده، نام سرزمینی است، بین مکه و مدینه . ظاهرا منظور از این ترکیب، آن است که سفیانی با لشکری عظیم به قصد جنگ با مهدی (عج) عازم مکه می شود، در بین مکه و مدینه و در محلی که به سرزمین «بیداء» معروف است، به گونه ای معجزه آسا به امر خداوند، در دل زمین فرو می روند .

دعای عهد

از دعاهای مشهور که خواندن آن در دوران غیبت حضرت مهدی (عج) فراوان مورد سفارش قرار گرفته است، دعای عهد است .

رجعت

واژه ی رجعت در کتاب های لغت به معنای بازگشت است و معنای اصطلاحی رجعت عبارت است از بازگشت دو گروه از مردگان در عصر ظهور حضرت مهدی . گروه اول، مؤمنان محض و در راس آن ها انبیاء و ائمه ( علیه السلام) و گروه دوم، کافران محض، تا این که مؤمنان از برپایی حکومت عدل لذت برده و آن را یاری نمایند و کفار از دیدن آن دولت جهانی متالم و ناراحت شوند .

از مجموع آیات، در روایات و بیان دانشمندان بزرگ شیعه به دست می آید که رجعت، عالمی است با ویژگی های خاص به خود که نه - دقیقا - هم چون عالم دنیاست و نه همانند آخرت و درعین حال برزخ هم نیست .

زیارت آل یس

زیارت آل یس، یکی از زیارت های مشهور حضرت صاحب الامر است . این زیارت با بیست و سه سلام آغاز شده که سلام اول به آل یس - یعنی عترت پاک پیامبر ( صلی الله علیه و آله) - و سلام های بعدی هریک با القاب و عناوین خاص حضرت مهدی (عج) می باشد . پس با اظهار و اقرار اصول اعتقادی صحیح و گواه گرفتن امام برآن ها و تجدید عهد و وفاداری نسبت به اولیای دین، زیارت به پایان می رسد .

غیبت

«غیبت » در اصطلاح برای کسی استعمال می شود که مدتی در جایی حضور دارد و پس از آن در آن محل حاضر نمی شود و در مهدویت، به پنهان شدن حضرت مهدی (عج) از دیدگان مردم گفته می شود که این پنهان شدن با استفاده از روایات به دو بخش تقسیم شده .

غیبت نخست که مدت آن کوتاه - شصت و نه سال - بوده، غیبت صغری نامیده شده و غیبت دوم که مدت آن هم چنان ادامه دارد، غیبت تام، کامل و کبری نامیده شده است .

قائم (عج)

با مراجعه به روایات مربوط به حضرت مهدی (عج)، به جرات می توان گفت هیچ لقبی به اندازه ی قائم درباره ی حضرت مهدی (عج) به کار نرفته است . گویا از آن جایی که قیام حضرت مهدی (عج) درخشان ترین فصل حیات آن حضرت است، اتصاف به این صفت و لقب، همواره مورد توجه معصومین ( علیه السلام) برده است . از برخی روایات استفاده می شود، هنگام شنیدن این لقب بهتر است انسان ایستاده و ادای احترام نماید که علاوه بر اظهار ارادت، می توان اعلام آمادگی نیز نمود که این نهایت درجه ی انتظار راستین است .

مسجد صاحب الزمان (جمکران)

این مسجد در حدود شش کیلومتری جنوب شرقی قم واقع شده است . برخی بنای این مسجد را توسط حسن بن مثله جمکرانی و به دستور مستقیم حضرت ولی عصر ( علیه السلام) در سال سی صد و نود و سه قمری دانسته اند، در حالی که عده ای دیگر بنای آن را صدها سال قبل از آن ذکر نموده اند . این مسجد امروز مورد اقبال فراوان شیعیان واقع شده و دارای آداب خاص است .

منتظر

در فرهنگ مهدویت منتظر به انسانی گفته می شود که با تمام وجود در انتظار آمدن آخرین حجت الهی به سر می برد . در روایات معصومین ( علیه السلام) به منتظر، از دوجهت بیش تر از جهات دیگر توجه شده است، ابتدا وظایف و آن گاه فضایل او که هریک در محل خود دارای اهمیت است . برخی از وظایف منتظران از این قرار است: صبر بر سختی ها، پایداری بر حب اهل بیت ( علیه السلام)، رعایت تقوا و پروای الهی، دعا برای فرج، شناخت و معرفت امام و ...

مهدی

«مهدی » اسم مفعول و به معنای «هدایت شده » است و مهدویت نیز از همین ریشه است . مهدی، مشهورترین نام حضرت نزد شیعه و سنی است . البته گاهی نیز در معنای فاعلی به معنای هدایت کننده به کاررفته است، امام صادق ( علیه السلام) در این باره فرمود: ... و قائم (عج) را از آن جهت مهدی گفته اند که مردم را به آیینی که مسلمانان از دست داده اند، هدایت می کند ...» (ارشاد مفید، ص 04 علیه السلام)

ندای آسمانی

منظور از ندای آسمانی، ظاهرا صدایی است که در آستانه ی ظهور حضرت مهدی ( علیه السلام) از آسمان شنیده می شود و همه ی مردم آن را می شنوند .

در روایات، تعبیرهای «نداء» و «صیحه » و «صوت » بیانگر این نشانه ی ظهور هستند، اگرچه ممکن است به نظر رسد هریک از آن ها، نشانه ی جداگانه ای باشد که پیش از ظهور واقع می شود، لکن به نظر می رسد که این ها تعبیرهای گوناگون از یک حادثه و یا دست کم، اشکال گوناگون یک حادثه باشند .

نشانه های ظهور

آن دسته از رخدادها، که براساس پیش بینی معصومان ( علیه السلام) پیش، و یا در آستانه ی ظهور حضرت مهدی (عج) پدید خواهند آمد، نشانه های ظهورند . تحقق هریک از این نشانه ها، نویدی از نزدیک شدن ظهور قائم (عج) است، به گونه ای که با تحقق مجموعه ی رخدادهای پیشگویی شده و به دنبال آخرین نشانه ی ظهور، حضرت مهدی ( علیه السلام) قیام خواهد کرد . از روایات استفاده می شود، برخی نشانه ها حتمی و برخی دیگر غیر حتمی خواهد بود .

نیابت عامه

پس از پایان یافتن دوران غیبت صغری و نیابت خاصه، با آغاز غیبت کبری هدایت شیعیان تحت عنوان «نیابت عامه » از طرف حضرت مهدی ( علیه السلام) به خود شکل گرفت . به این صورت که امام، ضابطه ای کلی و صفات و مشخصاتی عام به دست داده که در هر عصر، فرد شاخصی که آن ضابطه از هرجهت و در همه ی ابعاد، بر او صدق کند، نائب امام شناخته می شود .

یا لثارات الحسین ( علیه السلام)

«ثار» در لغت به معنای خون خواهی است . «یا لثارات الحسین » ، شعار یاران حضرت مهدی (عج) است که به خون خواهی حسین ( علیه السلام) هنگام قیام آن حضرت سر خواهند داد، البته در پاره ای از روایات از آن به عنوان شعار فرشتگانی که هنگامی قیام برای یاری حضرت مهدی (عج) حضور می یابند، یاد شده است .

پدیدآورنده: خدامراد سلیمیان

منبع: www.hawzah.net:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)
نويسنده : منتظر


چرا امام زمان (ع) را اباصالح می خوانیم؟
چرا امام زمان (ع) را اباصالح می خوانیم؟

یکی از مطالبی که کم و بیش مورد سؤال واقع می شود این است که چرا ما حضرت بقیة الله، امام زمان (ع) را در مقام دعا و ندبه با کنیه «اباصالح می خوانیم؟» آیا ایشان فرزندی به نام صالح دارند که او را اباصالح می خوانیم و یا علت و سبب دیگری دارد که ما نمی دانیم؟

معنای لغوی اب

کلمه اب در لغت عرب به معنای پدر آمده است . بدین جهت برخی از مردم تصور می کنند که عبارت اباصالح در حالت ترکیبی باید به معنای پدر صالح باشد تا معنی و مفهوم جمله صحیح گردد .

برای رفع این شبهه برخی از مؤمنین هم در مقام جواب برآمده و چنین اظهار داشته اند که: چون امام زمان (ع) با تشکیل زندگی خانوادگی، فرزندی به نام صالح دارند، بدین جهت او را با کنیه (1) اباصالح می خوانیم .

لکن به نظر می رسد که اینگونه جوابها از حقیقت حال و واقعیت آنچه هست پرده برنمی دارد، چون راهی برای درک چگونگی زندگانی امام زمان (ع) و پی بردن به این موضوع که آیا آن حضرت به طور یقین فرزندی به نام صالح و غیره دارند یا نه، وجود ندارد; زیرا آنچه که از منابع معتبر به دست آمده این است که کیفیت زندگانی و همچنین مسکن و ماوای آن حضرت، همانند خودشان، برای ما مستور و پنهان است و بر همین اساس می گوییم که جواب یاد شده توجیه مطلوب و دلپسندی به نظر نمی آید .

تحقیق عمیق تر

القاب و صفات و کنیه هایی که برای پیامبر اسلام و اهل بیت آن حضرت در روایات و دعاها به کار رفته است هر کدام معنی و مورد خاصی دارند، مثلا کلمه «امین » که یکی از القاب معروف پیامبر اسلام (ص) است به طور یقین به خاطر کمال امانتداری و امین اسرار و اموال مردم بودن به آن حضرت گفته شده است . هدف از به کار بردن کنیه «اب » و «ام » برای افراد، اثبات پدر یا مادر بودن آن اشخاص است نسبت به مضاف الیه شان، مانند ابوالحسن (پدر حسن)، ابو جعفر (پدر جعفر)، ام داوود (مادر داوود)، لکن از نظر لغت عرب این طور نیست که کلمات یاد شده (اب و ام) همیشه به معنای پدر و مادر باشد، بلکه گاهی به معنای صاحب و مالک و کنه و اساس شی ء می باشد مانند: ابوالفضل، ابوتراب، ام القری، ام الفساد و امثال آن که به طور یقین هیچ کدام آنها در معنای پدر و مادر به کار نرفته است . چون حضرت ابوالفضل (ع) پسری به نام فضل نداشته است که ابوالفضل - در این مورد - به معنای پدر فضل باشد . علی (ع) نیز فرزندی به نام تراب نداشته است که آن حضرت پدر تراب باشد و همچنین است کلمه ام القری که کنیه معروف شهر مکه است، چرا که شهر مکه فرزندی نداشته است که مادر آن باشد .

پس با توجه به مطالب گذشته معلوم می گردد که در برخی از موارد کلمات یاد شده (اب و ام) معنای دیگری دارند که غفلت بعضی از مردم از آنها سبب شده که سؤال و جوابهای بی شماری را به دنبال داشته باشد . مثلا کلمه ام، علاوه بر معنای ظاهری مادر، در معنای کنه و اساس شی ء هم استعمال شده است مانند: ام القری و ام الفساد که به طور یقین جمله نخست (ام القری) به معنای اساس و مرکز شهرها و سرزمین ها و جمله دوم (ام الفساد) هم به معنای ریشه و اساس فساد و تباهی می باشد . همچنین کلمه اب هم اینطور نیست که همه جا به معنای پدر بوده و در آن معنی به کار رفته باشد بلکه در برخی از موارد معنای دیگری هم دارد که در پاره ای از آیات و روایات و دعاها در آن معانی به کار رفته است .

امام زمان (ع) را چه وقت «اباصالح » بخوانیم؟

شکی نیست که وقتی با خداوند متعال مناجات می کنیم و نیازها و احتیاجات خود را به محضر مقدسش عرضه می داریم همسو و متناسب با نیازمان نامها و صفات مقدس او را بر زبان می آوریم مثلا در مقام طلب مغفرت از ساحت مقدس خداوند متعال او را «یا غفار» و در مقام طلب نمودن روزی حلال و فراوان با کلمه یا رزاق و در مقام درخواست ثبات قدم و استوار و پایدار ماندن در راه حق او را با جمله یا «مقلب القلوب و الابصار» و امثال آن می خوانیم . بنابراین برای اجابت دعا و قبولی مناجات با خداوند متعال، راه و رمز و اوقات و ساعات خاصی وجود دارد که پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت آن حضرت آنها را در میان احادیث و روایات معتبر به ما تعلیم فرموده اند به گونه ای که حتی دعای صبح و شام و دعای اول و آخر هفته و ماه و سال و چند و چون آن را هم یاد داده اند . حال باید دید که دعای معروف گم شدگان در صحرا و بیابان را که در روایات آمده است و همچنین کنیه معروف اباصالح (ع) را در کجا و چه وقت باید خواند؟

از امام باقر (ع) و همچنین از امام صادق (ع) روایت کرده اند که فرموده اند:

«اذا ضللت فی الطریق فناد «یا صالح » او «یا ابا صالح » ارشدنا الی الطریق رحمکم الله »

اگر در دشت و صحرا از جاده منحرف شده و راه گم کردید پس «صالح » و یا «اباصالح » را صدا کن و بگو: «ای صالح » و یا بگو «ای اباصالح » ما را دریابید و راه را بر ما نشان دهید، خداوند شما را رحمت فرماید .

و روی همین اساس است که علمای ربانی و مؤمنین پیرو اهل بیت (ع) در جلسات و اجتماعات معنوی و پر شورشان، آن هم نه فقط در حال گم شدن در دشت و صحرا، بلکه در همه گمراهیهای فکری و عملی و علمی و نابسامانیهای مادی و معنوی در غیبت کبری، امام زمان اباصالح (ع) را به کمک و یاری می طلبند .

ممکن است پرسیده شود: چرا در برخی از موارد مانند گم کردن راه و درمانده شدن در صحرا و بیابان امام معصوم (ع) و یا علمای ربانی، ما را به جای گفتن «یاالله » و مانند آن، به گفتن «یا صاحب الزمان » و «یا اباصالح المهدی ادرکنی » و ... سفارش کرده اند، حال آن که خداوند متعال در فریادرسی مهربان تر و نیرومندتر از امام زمان (ع) است؟

جواب این پرسش را می توان چنین بیان کرد که چون امام زمان (ع) خلیفة الله و حجت خداوند متعال در میان مردم و راهنمای ایشان است بدین جهت در مقام گم کردن راه و گم شدن در دشت و صحرا و یا متحیر ماندن در امور دیگر به مدد خواستن از امام زمان (ع) توصیه و سفارش کرده اند . چرا که خداوند سبحان، ایشان را برای ارشاد و راهنمایی مردم برگزیده است و آن حضرت جهت ارشاد و راهنمایی و صعود به مدارج عالی ایمان و خوشبختی بهترین راه گشا و برترین هدایتگر است بنابراین کمک خواستن از امام زمان به منزله کمک گرفتن از خداوند متعال است .

بر این اساس است که در دوران غیبت کبری، علمای ربانی، در موارد بی شماری برای عرض حاجت و رفع گرفتاری خویش به امام زمان (ع) متوسل می شوند . زیرا ایشان بر این مطلب یقین دارند که امام زمان (ع) اگر چه بنا به علل و عوامل بیشماری از نظرها غایب است ولی حال و احوال مردم از نظر ایشان پنهان نیست، چنانکه در نامه معروف آن حضرت که در سال 410ق . به شیخ مفید ارسال داشته اند آمده است:

ما به همه اخبار شما آگاهیم و هرگز احوال و غم و شادی شما بر ما پوشیده و پنهان نیست .

بنابراین چقدر زیباست که انسان در مقام گرفتاری و گم کردن راه و جاده و یا مسیر مادی و معنوی زندگی به ساحت مقدس جت حق، امام زمان (ع) متوسل شود و با گفتن جمله های دلنشین و آرام بخشی چون: «یا صاحب الزمان ادرکنی » ، «یا فارس الحجاز و یا اباصالح المهدی اغثنی » از آن حضرت کمک و یاری درخواست نماید . چرا که در حال حاضر امام زمان (ع)، حبل الله و واسطه فیض میان خدا و مردم است، پس متوسل شدن به پیامبر و ائمه اطهار و امام زمان (ع) به معنای دق الباب کردن در رحمت و هدایتگر خداوند متعال است .

البته این نکته را هم باید دانست که گم شدن و از خود بی خود شدن و یا به عبارت دیگر گم کردن راه لازم نیست که فقط راه مادی و دشت و صحرا باشد بلکه اگر کسی از نظر فکر و عقیده و ایمان و اعتقاد هم، جاده و راه را گم کرده باشد، سزاوار است که در این گونه موارد هم به ساحت مقدس آن حضرت توسل جوید و آن حضرت را به کمک و یاری بخواند .

وقتی فرزندان و اهل خانه لیاقت حضور آن پدر را بازیابند و پدر نیز قابلیت حضورش را در آنان احساس کند به منزل خود باز می گردد . بر همین اساس است که گفته می شود: منتظران مصلح خود باید صالح باشند . یعنی صلاحیت و قابلیت حضور او را داشته باشند، چرا که بی صلاحیت و بی آن که قابلیت حضور باشد، انتظار بازگشت و مراجعت کسی را داشتن معنا ندارد .

پی نوشتها:

× با کمی تغییر و تلخیص از کتاب «امام زمان (ع) را اباصالح چرا؟» تالیف علی هجرانی .

1 . کنیه در لغت عرب به کلمه ای گفته می شود که با لفظ اب (پدر) و یا کلمه ام (مادر) شروع شود مانند ابوالحسن که از کنیه های معروف علی (ع) است و مانند ام الائمه که از کنیه های معروف حضرت فاطمه (س) است .

 

منبع: www.hawzah.net:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)
نويسنده : منتظر


حضرت مهدى (عج) و قرآن کریم

الف) همپاى قرآن:

این که پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) در سفارش مشهور خویش فرمود: انى تارک فیکم الثقلین کتاب اللّه و عترتى ما ان تمسّکتم بهما لن تضلّوا ابداً(1) و بدین سان بر همپایى و همراهى خاندان خویش سلام اللّه علیهم با قرآن کریم، تأکید نمود، دلالت بر این دارد که در زمان ما، کتاب خدا قرآن کریم جز در کنار مهدى آل محمد (صلى الله علیه وآله وسلم) که یگانه ذخیره و باقیمانده این دودمان پاک است، کتاب هدایت انسانها نتواند بود و از گمراهى و سرگردانى مردم، جلوگیرى نتواند کرد.
و نیز اینکه رسولخدا (صلى الله علیه وآله وسلم) فرمود: علىّ مع القرآن و القرآن مع علىّ لایفترقان حتى یردا على الحوض(2) با توجه به اینکه در این عصر، وصایت و وراثت حضرت على(علیه السلام) در همه مقامات ولایتى و شئونات هدایتى اش تنها از آن حضرت مهدى (علیه السلام)مى باشد، بر چنین همراهى و همپایى و معیّتى، بین او و قرآن نیز دلالت دارد.

ب) شریک قرآن:

همه ائمه بزرگوار، شرکاء قرآن کریم شمرده شده اند(3) چنانکه بطور ویژه در یکى از زیارتهاى مخصوصه حضرت مهدى (علیه السلام) با تعبیر السلام علیک یا شریک القرآن از ایشان یاد شده است.

ج) تلاوت کننده و ترجمان قرآن:

از آن رو که تلاوت آیات کتاب خدا بهترین وسیله انس باخداست، و براى مقرّبان درگاه حق هیچ لذّتى بالاتر از خواندن قرآن و تدبّر در آن نیست، حضرت مهدى (علیه السلام) که در این دوران والاترین درجات انس و بالاترین مقامات قرب الى اللّه را داراست، شایسته ترین کسى است که به عنوانِ یا تالِىَ کتابِ اللّه و ترجمانَه(4) مى تواند مورد خطاب قرار گیرد.

د) قرائت کننده و تفسیرگر قرآن:

براى قرائت و تفسیر قرآن کریم چه کسى شایسته تر از حضرت مهدى(علیه السلام)است که در این زمان چراغ هدایت و حامل علوم قرآن و نگاهبان گنجینه دانش الهى و حافظ سرّ خدا تنها اوست و امانات نبوّت و ودیعت هاى رسالت در این عصر تنها به او سپرده شده است؟( 5 ) اوست که قرآن را چونان که پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم) و على (علیه السلام)قرائت مى کردند، قرائت مى کند و آنچنان که خداى محمد و على (علیهما السلام)مى پسندد و مقرر فرموده است، تفسیر مى نماید.

السلام علیک حین تقرء و تبیّن(6).

چه خوش است صوت قرآن زتو دلربا شنیدن***به رخت نظاره کردن، سخن خدا شنیدن


هـ ) تعلیم دهنده احکام قرآن:

... صاحب الزّمان و مُظهر الایمان و مُلقِّن احکام القرآن...( 7)

سلام خدا بر صاحب الزمان و آشکار کننده ایمان و تلقین و تعلیم دهنده احکام قرآن.

و) احیاگر قرآن:

در آخر الزمان که سنّت هاى قرآنى به فراموشى سپرده شده و بسیارى از معارف این کتاب الهى از سوى کژ اندیشان به تحریف و تبدیل کشیده شده و حیات و حیات آفرینى آیاتش، در حصار جهل و هوس دنیا پرستان نادیده گرفته شده است، مهدى (علیه السلام)مى آید تا احیاگر این معجزه جاوید باشد و اسلام و مسلمین را در پرتو انوار فروزان آن جانى تازه بخشد.
اللهمّ جدّد به ما امتحى من دینک و أحىِ به ما بُدّلَ من کتابک و أظهر به غُیّر من حکمک.(8)
خدایا از دینت آنچه به نابودى گراییده بوسیله او تجدید فرما. و از کتابت آنچه دگرگونى و تبدیل پذیرفته بوسیله او احیا کن. و از احکامت آنچه را که تغییر یافته بوسیله او آشکار گردان.

پي نوشت ها :

1. کنزل العمال ج ۱ ص ۴۴ ـ مسند احمد بن حنبل ج ۵ ـ ص ۸۹ و ۱۸۲: من در بین شما دو ودیعت گرانبها باقى مى گذارم تا زمانى که به آن دو چنگ زده باشید هرگز گمراه نخواهید شد.
2. ینابیع الموده صفحه ۹۰: على(علیه السلام) با قرآن است و قرآن باعلى است، هرگز از یکدیگر جدا نشوند تا آن زمان که در حوض کوثر بر من وارد شوند.
3. زیارت جامعه از ملحقات مفاتیح الجنان: السلام علیکم ائمّه المؤمنین... و عباد الرحمن و شرکاء القرآن...
4. مفاتیج الجنان، زیارت آل یس ـ روایت شده از ناحیه مقدسه امام زمان(علیه السلام) ـ .
5. تعابیرى برگرفته از زیارت جامعه مندرج در زیارت سوم از ملحقات مفاتیح الجنان.
6. مفاتیح الجنان، زیارت آل یس.
7. بخشى از زیارت سلام اللّه الکامل التام در استغاثه به حضرت صاحب الزمان(علیه السلام).
8. صلوات ابوالحسن ضرّاب اصفهانى، وارد شده از ناحیه مقدسه امام زمان(علیه السلام) در اعمال روز جمعه.

منبع:www.sibtayn.com

خورشید پشت ابر   در ادامه مطلب:: موضوعات مرتبط: درباره امام عصر(عج)، امام عصر(عج) در احادیث و روایات
نويسنده : منتظر